Контекст
Над 70 души в нужда получиха сандвич и топла напитка като част от зимните мерки на Столичната община за подкрепа на бездомни
2688
България
Над 70 души в нужда получиха сандвич и топла напитка като част от зимните мерки на Столичната община за подкрепа на бездомниНад 70 души получиха сандвич и топла напитка в първия ден на инициативата на Столичната община за хора в нужда като част от зимните мерки за подкрепа на бездомни и социално уязвими граждани.Мярката се прилага за трета поредна година и ще продължи до края на март. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 17 Декември 2025, 13:25 ч.
Над 70 души получиха сандвич и топла напитка в първия ден на инициативата на Столичната община за хора в нужда като част от зимните мерки за подкрепа на бездомни и социално уязвими граждани. Мярката се прилага за трета поредна година и ще продължи до края на март. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Дейността се осъществява с финансиране от Столична община и с подкрепата на църквата „Св. Параскева“ в София, която осигурява пространство за раздаване. През предходната година средният дневен брой достигна около 120 души. От Столичната община обясниха, че основният фокус са хора без дом, като достъп до сандвич и топла напитка имат и други хора в уязвимо социално и икономическо положение, включително възрастни с ограничени доходи. Подкрепата се предоставя според наличния ресурс и без допълнителни условия. “Това, което виждаме, е много голяма бедност, особено сред по-възрастните хора. Фокусът ни са бездомните лица, но всички, които имат нужда, са добре дошли. Не смятам, че е човешко да върнеш човек, който е дошъл за един сандвич.”, заяви заместник-кмет по социални дейности и интеграция на хора с увреждания Надежда Бачева. Мярката е част от по-широк пакет от действия на Столична община през зимния период, който включва насочване към социални услуги, кризисни центрове и психологическа подкрепа. Общината поема ангажимент да осигури настаняване на хора без дом, включително при необходимост от работа над капацитета на съществуващите центрове. По време на коледните и празничните дни ще бъдат предоставяни хранителни пакети по предварително обявен график, в партньорство с Българския червен кръст и Хранителната банка, допълниха от общинската администрация. „Социалната политика на общината се измерва с това дали достига до хората навреме. Предоставянето на сандвич и топла напитка е конкретна мярка, но зад нея стои системен ангажимент – достъп до услуги, подкрепа и възможност за излизане от кризата. Това е отговорност на местната власт.“, подчерта Надежда Бачева. Дейността се организира в координация със социалните услуги на общината, като обхватът и се актуализира спрямо реалните нужди на хората. През февруари зам.-кметът Надежда Бачева съобщи, че над 600 бездомни ще получат безплатна храна от Столичната община и Българската хранителна банка. През ноември от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките представиха резултати от преброяване на бездомните хора в България, като съобщиха, че бездомните хора в София са значително по-малко, отколкото в големите европейски градове.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Договорът с „Боташ“ можеше да работи в полза на България, както и в полза на Средна Европа
|
|
|
Имам много тежки съмнения дали ръководство на Република Северна Македония иска страната да бъде член на Европейския съюз
|
|
|
Без сериозни нарушения преминава балотажът за избор на кмет в сливенското село Чинтулово
|
|
|
Жители на търговищкото село Бистра излязоха на протест срещу отглеждането на много кучета в населеното място
|
|
|
Тримата работници, пострадали при катастрофата край Ботевград, не са служители на АПИ, а на пътноподдържаща фирма, съобщиха от агенцията
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
|
|
|
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
|
|
|
Празникът „Когато корените заговорят“ събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница
|
|
|
Призвани сме да приканваме хората да бъдат по-добри
|
|
|
Договорът с „Боташ“ можеше да работи в полза на България, както и в полза на Средна Европа
|
|
Радиопрограми



Тикер
2688
ЗАПАЗИ
Договорът с „Боташ“ можеше да работи в полза на България, както и в полза на Средна Европа. Но за съжаление, политическите конфликти тук направиха това невъзможно, от к ...